Prawa pracowników

Zwolnienie dyscyplinarne – i co dalej?

Jeśli zdarzyło wam się odebrać od pracodawcy dokument zatytułowany „rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia” to znaczy, że zostaliście zwolnieni w trybie zwanym potocznie „dyscyplinarką”.

Większość pracowników w takiej sytuacji obawia się przede wszystkim potencjalnych problemów ze znalezieniem nowej pracy.

Pracodawcy najczęściej jako przyczynę takiego zwolnienia wskazują ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Brzmi to dość ogólnie, ale pracodawca zawsze musi wskazać konkretną i rzetelną przyczynę zwolnienia dyscyplinarnego. Powinien również być w stanie wykazać, że zarzut stawiany pracownikowi jest zarzutem prawdziwym.

Co w praktyce może stanowić ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych?
– spożywanie alkoholu w miejscu i w czasie pracy
– nieusprawiedliwione niestawiennictwo w pracy
– naruszenie zakazu konkurencji
– nadużycie finansowe względem pracodawcy
– naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa.

Jeżeli uważasz, że Twoja dyscyplinarka nie jest wynikiem Twojego niewłaściwego zachowania, ale ma związek np. z konfliktem z szefem, bądź po prostu nie zgadzasz się z jej przyczyną, masz możliwość odwołania się do sądu pracy w terminie 21 dni od otrzymania od pracodawcy wiadomości o zwolnieniu.

Przed sądem możesz żądać przywrócenia do pracy albo zapłaty odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Pokaż więcej

Krakowska Kancelaria

Krakowska Kancelaria to zespół radców prawnych i prawników, którzy posiadają nie tylko gruntowne przygotowanie teoretyczne , lecz także wieloletnią praktykę zawodową.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close