Odszkodowania

Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby

Dziś kilka słów o zadośćuczynieniu za śmierć bliskiej osoby. Temat trudny, ale niezwykle ważny w obliczu ostatnich uchwał podjętych przez Sąd Najwyższy.

Z przepisów kodeksu cywilnego wynika wprost, że sąd może przyznać odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia najbliższym członkom rodziny osoby zmarłej celem rekompensaty doznanej przez nich szkody.

Sytuacja, w której najbliżsi mogą domagać się zadośćuczynienia dotyczy najczęściej śmierci w wyniku zdarzenia drogowego, błędu medycznego czy innych wypadków, np. w pracy.

W ostatnich miesiącach Sąd Najwyższy w wyniku podjętych uchwał otworzył drogę do dochodzenia zadośćuczynienia przez osoby najbliższe poszkodowanego nie tylko w razie jego śmierci, ale również, gdy doznał on ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Jest to uchwała w pewnym sensie rewolucyjna, jednak należy ocenić ją jednoznacznie pozytywnie. Trzeba pamiętać, że w wyniku wypadku może dojść do uszczerbku na zdrowiu, który z różnych względów przekreśli dotychczasowe relacje oraz więzi rodzinne. Stan osoby poszkodowanej po zdarzeniu często nie tylko uniemożliwia podejmowanie jakichkolwiek aktywności fizycznych, a tym samym spędzanie czasu z rodziną, ale także może mieć znaczący wpływ na więzi emocjonalne. Sąd Najwyższy słusznie wskazał, że taką sytuację można niewątpliwie porównać wręcz do utraty osoby bliskiej, stąd dał możliwość dochodzenia tego roszczenia również przez najbliższych poszkodowanego.

Wydaje się, że już w niedługim czasie następstwem uchwał Sądu Najwyższego będzie konieczność zmierzenia się z takimi właśnie roszczeniami przez sądy w całym kraju.

Pokaż więcej

Krakowska Kancelaria

Krakowska Kancelaria to zespół radców prawnych i prawników, którzy posiadają nie tylko gruntowne przygotowanie teoretyczne , lecz także wieloletnią praktykę zawodową.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Close
Close