Prawa pracowników

Urlop na żądanie

Dziś pierwszy film z cyklu kilku: co powinieneś wiedzieć o urlopie na żądanie. Kodeks pracy reguluje to zagadnienie zaledwie jednym przepisem, jednak w rzeczywistości pracownicy napotykają sporo problemów, kiedy z takiego urlopu chcą skorzystać.

Jeżeli chodzi o formę zgłoszenia urlopu na żądanie, jest ona w pełni dowolna. Oznacza to, że dopuszczalne będą: sms, telefon, e-mail, faks, osobiste poinformowanie pracodawcy czy też wysłanie listu poleconego.

Kiedy taki urlop zgłosić?

Kodeks pracy informuje jedynie, że zgłoszenie chęci skorzystania z urlopu na żądanie ma nastąpić „najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu”, nie precyzuje jednak co to oznacza w praktyce. Analizując wyroki sądów pracy można dojść do wniosku, iż dominuje pogląd, że takie zgłoszenie musi nastąpić przed czasem, kiedy pracownik powinien stawić się do pracy zgodnie ze swoim rozkładem czasu pracy. Pracownik nie powinien więc sam udzielić sobie urlopu na żądanie w ten sposób, że nie pojawi się w pracy a następnie tego samego dnia wieczorem poinformuje pracodawcę, że właśnie skorzystał z urlopu na żądanie. Takie zachowanie mogłoby zostać uznane za naruszenie obowiązków pracowniczych.

Nie należy również wysyłać do pracodawcy listu poleconego w taki sposób, że zostanie on nadany dzień czy dwa przed planowanym urlopem. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka informacja nie dotrze do zwierzchnika na czas, co może rodzić dla pracownika przykre konsekwencje.

Pokaż więcej

Krakowska Kancelaria

Krakowska Kancelaria to zespół radców prawnych i prawników, którzy posiadają nie tylko gruntowne przygotowanie teoretyczne , lecz także wieloletnią praktykę zawodową.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close