Biznes

Postępowanie egzekucyjne

Dziś kilka słów o postępowaniu egzekucyjnym.

W ręku trzymasz tytuł wykonawczy, tzn. np. wyrok opatrzony klauzulą wykonalności i masz do ściągnięcia sporą sumę pieniędzy od dłużnika. Jest tylko jeden problem – nie masz pojęcia czy dłużnik posiada jakikolwiek majątek.

Wszyscy dookoła mówią, że w takiej sytuacji niewiele zdziałasz. Na szczęście nie jest to prawda. Nawet, jeśli nie znasz żadnego ze składników majątku dłużnika, możesz bez problemu złożyć przeciwko niemu wniosek egzekucyjny do komornika. Najbezpieczniej wnieść o prowadzenie egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego, ruchomości oraz nieruchomości należących do dłużnika.

Jeżeli nie znasz adresu nieruchomości lub numeru rachunku bankowego dłużnika, komornik wezwie Cię do uiszczenia zaliczki na poczet poszukiwania majątku dłużnika. Jest to zwykle kwota rzędu kilkudziesięciu złotych, natomiast wpłacając ją masz pewność, że jeśli dłużnik jakiś majątek posiada, zostanie on zajęty przez komornika. Na dalszym etapie koszty przez Ciebie poniesione zostaną Ci zwrócone, jeśli uda się je wyegzekwować od dłużnika.

Jedyne informacje, jakie musisz podać komornikowi to dane identyfikujące dłużnika. W przypadku osób fizycznych będzie to PESEL, w przypadku przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność NIP, natomiast przy spółkach – numer KRS

Pokaż więcej

Krakowska Kancelaria

Krakowska Kancelaria to zespół radców prawnych i prawników, którzy posiadają nie tylko gruntowne przygotowanie teoretyczne , lecz także wieloletnią praktykę zawodową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close