Odszkodowania

Dowody w sprawach o odszkodowanie

Często zdarza się, że czas działa na naszą niekorzyść.

W bloku pęka zawór i zalewa nasze nowe mieszkanie. Mokre ściany, wilgoć i rozwijająca się pleśń to jeden problem. Kolejnym jest deweloper i wykonawca, którzy twierdzą, że nic takiego się nie stało.

Istnieje więc obawa, że taki konflikt zakończy się w sądzie. I tu pojawia się dylemat – remontować mieszkanie na własny koszt i tym samym pozbyć się naocznego dowodu na kwestie związane z wyrządzoną szkodą?

Podobne sytuacje często mają miejsce przy zdarzeniach drogowych. Dochodzenie wyższego odszkodowanie wiąże się z koniecznością udowodnienia, jakie szkody zostały wyrządzone w samochodzie. Jednocześnie jednak właściciel chce korzystać ze swojego samochodu, więc dobrze byłoby go naprawić.

W takich sytuacjach do sądu można złożyć wniosek o zabezpieczenie dowodu. Wskazujemy w nim:
– drugą stronę postępowania
– dowód, który ma być przeprowadzony
– okoliczności zdarzenia.

Możemy również wskazać sądowi, że dowód ten powinien zostać przeprowadzony niezwłocznie lub do konkretnej daty.

Najczęściej w takim trybie przeprowadza się dowód z opinii biegłego sądowego. Będąc w posiadaniu takiej opinii możemy spokojnie naprawić rzecz i przywrócić ją do stanu poprzedniego, a w ewentualnym postępowaniu sądowym będziemy dysponować jednoznacznym dowodem na rozmiar szkody, jak również koszt jej usunięcia.

Opłata od takiego wniosku wynosi 40 zł.

Pokaż więcej

Krakowska Kancelaria

Krakowska Kancelaria to zespół radców prawnych i prawników, którzy posiadają nie tylko gruntowne przygotowanie teoretyczne , lecz także wieloletnią praktykę zawodową.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Close
Close